A.B.D, Rusya’yı Siber Savaş ile Tehdit Etti!

Dünyanın süper gücü olma yolunda soğuk savaş döneminden beri çekişmeli rekabetleriyle ön plana çıkan A.B.D ve Rusya Federasyon’u arasında gündeme bomba gibi düşen bir açıklama A.B.D yetkilileri tarafından geldi. A.B.D’li yetkililerin, yaklaşan başkan seçimleri için Rusya Federasyon’unun herhangi bir siber saldırı gerçekleştirmesi durumunda misliyle karşılık vereceklerini açıkladılar.

A.B.D’nin bundan sonraki yönetiminde kaderini belirleyecek olan başkanlık seçimlerine çok az bir zaman kaldı. Yetkililer, ülkenin bir süredir gündemini meşgul eden hack ve DDoS korsan saldırılarının bu seçimlerin üzerinde rol alabileceğini ve seçimde hilelerin yapılacağı konusunda ciddi iddialarda bulunuyorlar. Bu endişelerin doğurduğu şüpheler Rusya’ya karşı bir savunma gerçekleştirmiş durumda.
Kimliği hakkında bir açıklama yapmayan siber güvenlik uzmanı, NBC News’e doğacak hadiseler ile ilgili ciddi söylemlerde bulundu ve A.B.D’nin başkanlık seçimlerin de yaşanabilmesi muhtemel olacak bu durumda, Rusya Federasyonu’nun bilişim ağlarına onarılamayacak boyutta zarar vereceklerini açıkladılar. Tabii baktığımızda bunun gerçekleşmesi için Rusya’dan bir hamle gelecek olursa varsayımıyla konuşuyorlar. Kararlı tavırlarından anlaşıldığına göre Rusya ile bir siber savaşa girmekten hiç çekinmeyeceklerinin sinyallerini verdiler.

rusya-amerika

A.B.D’li yetkililer, Rusya’nın başka bir girişim olarak sahte bilgi sızdırmasından da çekiniyorlar. Tüm dünyanın gözleri kendi üstlerinde olması zaten her zaman akıllıca adımlar atmalarını gerektirdiği için böyle bir keşmekeşin ortasında kalmak istemiyorlar. Eğer ki Ruslar, başkanlık seçimlerinin sonuçları hakkında bilgi elde etmiş gibi davranıpta sızdırmaya kalkarlarsa, amerikan vatandaşlarının gözünde seçimlerin güven kaybına uğraması muhtemel gözüküyor. Yetkililer yoğun çalışmalarını sürdürerek bu bilgilerin doğru olup olmadığı hakkında fazla mesai yapacaklar. Ancak bunun için zaman gerektiğinden geçecek olan günlerde büyük tartışmaların önüne nasıl geçecekleri hakkında geliştirdikleri politikalardan bahsetmediler.

Yakın zamanda A.B.D ve Rusya Federasyonu arasında sürdürülen ilişkiler hangi bağlamda şekillenecek? Rusya’nın III. Dünya Savaşı’na hazırlanıyormuş gibi davranması endişeleri daha çok arttırıyor.

A.B.D, Rusya’yı Siber Savaş ile Tehdit Etti! İçin Yorum Yap