Akıllı Telefonlardaki Sorunlara, Pratik Çözümler

Özenle araştırıp ve beğenerek aldığımız akıllı telefonlar, gün geçtikçe ilk zamanlar verdiği performansı karşılamıyor. Bunun için yapılacak bir kaç püf noktadan bahsedeceğim. Eminim ki ilk günkü gibi tertemiz bir telefona sahip olacaksınız.

Clean Master - Android Sistem Temizleyici
Android sistem temizleme ve antivirüs koruması

telefon-kamera

Kameranın Çözünürlüğünün Düşmesi

Fiziksel olarak oluşan bu sorunun öncelikli sebebi kamerada oluşan kirlenmedir. Islak bir mendille haftada bir telefonunuzu temizlemelisiniz. Böylelikle kameranın eski görünümüne tekrar ulaşabilirsiniz.

Sweet Selfie Camera-New Candy Selfie Çekme Uygulaması
Sweet Selfie Camera-New Candy ile en güzel selfieler.

Peki Kamera Çizilmişse?

Çok büyük derinlikte çizikler olmadığı sürece arabalarda kullanılan pasta cila ile kağıt bir mendil (yumuşak olması çok önemli) çok az pasta cila damlatarak bir kaç dakika siliniz. Artık çiziklerden kurtuldunuz. Çil çil bir kamera camı ve eskisi gibi net fotoğraflar çekinebilirsiniz.

sony-z3

Ekran Eskisi Kadar Parlamıyor

Öncelikle kendinize dokunun ve bakın cildiniz yağlı mı? Bu problem genelde cildi yağlı kişilerde gerçekleşiyor. Yüzünüze dokunup telefonu ellediğinizde yağı ekrana bulaştırıyorsunuz. Sonrasında bu yağ ekranda barınak yapıyor ve eski parlaklığını yok ediyor. Bu gibi durumlarda mutfaklarda kullanılan yağ çözücüden, yumuşak bir kağıt mendile nemlendirecek kadar sıkın ve sonra telefonunuzun ekranını temizleyin. Aynı formülü telefonunuzun ön kamerasında da kullanabilirsiniz.

Bataryamı Değiştirdim. Fakat Yine Kısa Sürede Tükeniyor

Orjinal batarya ile yan sanayi bataryaların kalitesi işte burada ortaya çıkıyor. Bazı bataryalar hatta AA+ replika kalitesinde üretilmediği için patlama olayları da yaşanabiliyor. Kimisinde ise güç yüklendiği halde kısa sürede kendini bırakıveriyor.

Özellikle iPhone kullanıcısı iseniz iON batarya olmasına dikkat etmelisiniz. Bazen Polimer bataryaları iON diye satan telefoncular size suratınıza patlayacak bir akıllı telefon bombasının düzeneğini sunabilirler. Dikkatli olmalısınız.

360 Security - Güvenlik ve Hızlandırma Uygulaması
Sistem temizleyici güçlü antivirüs uygulaması.

Şarjım Eskisi Gibi Hızlı Dolmuyor

Bu problem muhtemelen yeni şarj makinesi veya kablo aldığınızda olur. Kablonun uzunluğu aktarılan enerjinin gücünü azaltır ve yavaş doldurur. Başlık fişi ise watt ve amper düşüklüğüne sahip ise yine yavaş doldurur. Bu gibi durumlarda alacağınız şarj aletinin özelliklerini mutlaka sorun. Şunu da belirtmek gerekirse tabletler için kullanılan şarj makinelerini telefonunuzda kullanmanız bataryanızın ömrünü kısaltır.

note-7

Aramaları Açmak İstediğimde Dokunmatik Çalışmıyor

Statik elektrikle beslenen dokunmatiğin bazen çalışmaması muhtemel bir durumdur. Böyle durumlarda diğer elinize telefonu alın veya tuş kilidini kapatıp açın. İşe yarayacaktır.

arama-ekrani

Telefonun Sürekli Donması

Android telefonlarda genelde başımıza çok gelen bir durum. Hafıza kartı kullananlar için bu problemin olması büyük bir ihtimale sahiptir. Genellikle kullanılan hafıza kartlarının hız değeri düşük olduğundan kaynaklanır. Bunun için üzerinde 4-8-10-x-xc yazılarından yola çıkarak hız değerini anlayabilirsiniz. Eğer ki hafıza kartı kullanmıyorsanız yapmanız gerekenler Ayarlar/Uygulamalar/Uygulama Yöneticisi/Hepsi Seçeneği/Seçenekler bölümüne geçerek “Uygulama Tercihlerini Sıfırla” diyeceksiniz. Ardından telefonu yeniden başlatınız. Bazı telefonlarda buna ek olarak Launcher Seçimi’ni tekrarlamanız gerekiyor. Varsayılan Launcher’ınız neyse onu seçmenizi tavsiye ederim.

iPhone kullanıcılarında ise; durum biraz daha farklı. Büyük ihtimalle hafızanız dolmuştur. Gidip bir yedekleme yapınız. Daha sonra telefonunuzu temizleyin. Daha bir sürü seçenek bulunmakta ama bununla ilgili daha ayrıntılı başka bir yazıda bahsedeceğiz.

Kaspersky Internet Security
Virüs ve zararlı yazılım koruma kalkanı.

İnternetiniz mi Yavaş?

Gelişen internet hızları bağlantısından geri kalmış olabilirsiniz. 4.5 G kullanmıyorsanız ayarlarınız tam değildir. Bu gibi durumlarda Anroid Telefonlar da yapmanız gereken yöntem şudur:
Ayarlar/Mobil Ağlar/Erişim Noktası Adları/Seçenekler/Ağ Ayarlarını Sıfırla sonrasında ise geri gelerek Şebeke Modu/LTE seçeneğini işaretleyin. Son olarak telefonunuzu 10 saniye kapalı tutup tekrar açmanız telefonunuzun hızlı bir internet bağlantısına sahip olmasını sağlayacaktır.

lte

iPhone kullanıcıları ise:

Ayarlar/Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneği tıklayarak otomatik olarak bunu düzeltebilirler. Telefon kendini kapatıp tekrar açar ve internet hızını maksimum seviyeye taşımız olursunuz.

Flaşla Çekim Yaparken Parlamalar Oluşuyor.

Telefonunuzun kılıfı etkiliyor olabilir. Kılıfı çıkarmanızı tavsiye ederim.

Telefonum Kilitlendi ve Bataryasını Çıkamıyorum

Genelde bataryası çıkmayan telefonlarda birden bir kilitlenme oluyor ve telefonun bataryası çıkarılmadığından kapatıp açma işlemini gerçekleştirmiyorsunuz. iPhonelar da karşılaşılan bu problemler için çözüm olarak; Home Tuşu/Power Tuşu aynı anda on saniye boyunca basılı tutun. Karşınıza çıkan Apple simgesi içinizi rahatlatacaktır ve tekrar başlatmayı sağlayabilirsiniz.

Bu bahsettiklerimin çoğunu bilenler elbette vardır. Fakat bilmeyenler için yol gösterici bir yazı yazmayı başardıysak ne mutlu bize. Bu gece de kafamızı yastığa koyduğumuzda yararlı birşeyler paylaştığımız için mutlu uyuyacağız. Unutmayın bilgi paylaştıkça güzeldir. Sağlıcakla kalın.

Akıllı Telefonlardaki Sorunlara, Pratik Çözümler İçin Yorum Yap