Akıllı Telefon Pil Ömrü Uzatma Yöntemleri

Hayatımıza android cihazların girmesinden sonra, yaşamımızın bir yönde kolaylaştığını görürken, bağımlılıklarımız sonucunda bir sürü problemde ortaya çıktı ister istemez. Hiçbir yenilik beraberinde altınkural getirmez zaten. Kullandığımız mobil cihazların en büyük problemi olan şarj sorununu çözmemiz için sizlerle bir sürü uygulama paylaştık. Fakat uygulamalar olmadan da pil ömrümüzü uzatabilir miyiz? Gelin benimle sizlerle çok özel bilgilere sahip olacağız.

İngiltere’de bir kimya mühendisi atomu parçalamak veya sahte rakı yapmak yerine bu konuyla ilgili bir tez hazırlamış. Hepimizin bildiği gibi GPS ve Wi-Fi bağlantılarını kapattığımızda şarj ömrümüzün uzaması kimsenin gözünden kaçmamıştır. Fakat başka özelliklerde var şimdi bunları sizlerle paylaşacağım.

Mobil akıllı telefonların, hafızasındaki uygulamaları güncel tutmaları için işlemcileri yüksek miktarda enerji harcarlar. Buda telefonlarımızın ısınmasına sebep olur ve şarj ömrümüz kısalır. Genelde kullanılmayan aplikasyonların arka planda yürütmesini kapatmak, kaybedilen enerjinin bir miktarda kazanılmasına sebebiyet verir. Aynı konu telefonumuza sosyal medyadan gelen bildirimler içinde geçerlidir. Mesela gelen bildirimler anlık olarak sizler için bir anlam ifade etmiyorsa veya gelen maillerinizi cevaplamak zorunda değilseniz bunları kapatmanız enerji tasarrufunu yüksek miktarda arttıracaktır.

Yukarıda belirttiğim birkaç enerji tasarrufu yönetimi dışında, bataryanızın şarjının bitme süresini kapasitesinden fazla uzatmak tabiki bataryaların lityum-iyon maddesinden üretilmesinden dolayı kapasitesinin sınırlı olması kaçınılmaz. Ayrıca, telefonun hangi sıklıklarla şarj edildiği veya telefonun ne kadar şarjda bırakıldığınında bir önemi yok. Tribe girmeyin boşuna. Ben demiyorum. Los Alamos National Laboratory’den Lloyd Gordon demiş. O kimse artık.

Ama bilgilerin dayanağına baktığımda doğru. Mesela telefonlar şarj patlıyor. Uyurken telefondan müzik dinleyen kızın kulağı patladı gibi haberlerle çok karşılaştık. Bunun sebebi bataryalar değildir arkadaşlar. Her telefonun bir bilgisayar gibi kapasitesi, beyni yani işlemcisi vardır. Bunun ısınmasından dolayı enerji akımında kısa devre yapmasıyla alakalıdır. Laptoplarımızı kullanırken hep şarjda tutuyoruz. Havaya uçtuk mu hiç? Herifler o fanı boşuna takmamışlar. Telefonlarda fan mı var?

uygulamasiz pil omru uzatma

Neyse konumuza dönelim.

Örneğin, telefonun kısa süre şarj da kalmasıda kısa sürede şarjımızın biteceğini düşünmemizde büyük bir yanılgı. Lityum-iyon maddeden yapılan bataryaların daha kısa sürede şarj olma özelliği var. Bunun için şarjısınızın %30lara, %15 lere düşmesini beklemektense %50 de şarj etmeniz daha büyük bir tasarruf sağlar. Boşu boşuna titremeye gerek yok bataryamızın üzerine. Artık zaten Talles bobini teknolojisi geliştirilerek kullandığımız şarj makinelerinin voltajları kalitesine göre ayrıldığından dolayı kısa sürede yüksek şarjlara ulaşmamızı sağlayan materyaller var.

Siz telefonlarınızın şarjının daha çok gitmesini istiyorsanız öncelikle mesaj kutunuzu tamamen temizleyin, Arama geçmişinizi silin. Parlaklığı minimum seviyelere düşürün. Gereksiz aplikasyonları ve sosyal medya ile mail kutunuzun bildirimlerini kapatın. İnanın ondan sonra aradaki farkı daha iyi anlayacaksınız.

Siz yine de tüm bunlarla uğraşmak yerine bu tür işler için üretilmiş olan Clean Master uygulamasını indirerek bütün işleri ona bırakabilirsiniz.

Clean Master - Android Sistem Temizleyici
Android sistem temizleme ve antivirüs koruması

Akıllı Telefon Pil Ömrü Uzatma Yöntemleri İçin Yorum Yap