Android’in Siri’si Iris Play Store’den İndirilebilir

Apple’ın iOS işletim sistemi için geliştirmiş olduğu ve iPhone 4S ile piyasaya sürdüğü Siri’ye, Android cephesinden yanıt gecikmedi. iOS’un gelişmiş Siri yapay zekası konuştuklarınızı anlayabiliyor, size cevap verebiliyor ve söylediklerinize karşı araştırmalar yaparak önerilerde bulunabiliyor.

Oldukça gelişmiş bir yapay zekaya sahip olan Siri’ye rakip olarak Android geliştirici 8 saat içerisinde Iris adlı yapay zekayı kodlamış ve bunu Google Play Store üzerinden sunmuştur. Android ve iOS arasında yaşanan büyük çekişmeler yüzünden Android yapay zekasını kullanıcılara sunarken iOS’a takılmayı her zaman ki gibi es geçmedi ve iris yapay zekayı kullanıma sundu.

Android Cihazlar İçin Siri Uygulaması İris Hazırlandı

Android Cihazlar İçin Siri Uygulaması İris Hazırlandı

Yeni geliştirilen yapay zeka uygulamasının Iris olduğunu açıklayan Android genel müdürü, uygulamanın henüz alfa sürümünde olmasına bu yüzden kullanıcıların bir takım sorunlarla karşılaşabileceğini dile getirdi.

Bu sorunlar içerisinde, program kendini cevap vermeden kapatabilir önergeleri dinleyemeyebilir gibi benzeri sorunlar da bulunmaktadır.

Iris’in Siri kadar üstün bir zeka olacağını kimse beklemiyor fakat Android’in bu işe daha önce neden girmediği ise merak konusu olmuştur hep. iOS’un Android’in bu atağına karşı ne tür bir cevap vereceği ise önümüzde ki MWC’de açıklanması bekleniyor.

Iris’in ALFA sürümünü tamamlayıp BETA sürümüne geçişinden sonra gerçekleştirilen stabilize çalışmalar işlemleri tamamlandığında, kullanıcılara detaylı olarak sunulacaktır. Ancak denemek isteyen kullanıcılar Android Market’e giderek yada aşağıdaki butonu kullanarak hemen indirebilir, Iris’i kullanabilirler.

Android İris Uygulaması Deneme Videosu

 

Android’in Siri’si Iris Play Store’den İndirilebilir İçin Yorum Yap