Bakan Arslan: İnternet Fiyatlarında İndirim

Geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, internet fiyatları hakkında yaptığı açıklamalarla aklımıza takılan soru işaretlerini kaldırmış oldu.

Bildiğiniz üzere kullandığımız internete ödediğimiz faturalar karşısında almış olduğumuz hizmet malesef gerektiği gibi karşılanmıyor. İnternet için gerçekten bütçemizde büyük giderler söz konusu oluyor. Bunun karşılığında da sürekli gelen kısıtlamalar bir de cabası.

ahmet-arslan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan

Bu kısıtlama AKK (Adil Kullanım Kotası) denen prosedürden ve ülke gündemini etkileyen olaylardan dolayı internetin kesilmesine, erişimin engellenmesine kadar gidiyor. Fiyatlar konusunda kamu oylaması yapılsa verilecek tepkinin sonucunu herkes tahmin edebilir. Fakat buna rağmen firmalar fiyat konusunda durumu umursamıyor ve bizi takmadıkları her hallerinden belli.

BTK’da serbest piyasanın halka yaşattığı durumları göz önünde bulundurarak bazı adımları atmaya hazırlanıyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyon’unda konuşan Ahmet Arslan, BTK’nın yeni düzenlemeleri ile internet fiyatlarının düşürüleceğiyle ilgili çalışmalara başlandığını belirtti.

Ahmet Arslan’ın bu açıklamasından sonra ne gibi çalışmalar olduğu hakkında BTK’ya yönelsekte bununla ilgili herhangi bir ayrıntılı açıklamaya daha rast gelmedik. Fakat böyle bir çalışmanın başlaması internet kullanıcılarının içine su serpmiş gibi görünüyor.

VPN Kullanıcıları Fişleniyorlar mı?

İnternet erişimin engellemesinden dolayı büyük tepkiler olduğu kadar, VPN sağlayıcılarına yapılan hamlelere de değinen Bakan Arslan, “ Mahkeme kararı ile beraber güvenliği sağlamak için yapılan kesintiler, hukuk çerçevesinde yönetilmektedir. Ulusal ve kamu güvenliğimiz açısından zaman zaman yapılan bu kesintileri problem etmememizi ve VPN Kullanıcıları’nın fişlenmesi gibi saçma haberlerinde doğruluğu söz konusu değil. Terör gibi amaçlarla kullanımların kısıtlanması yönünde çalışmalar yapıldığı doğrudur.” İfadeleriyle sözünü bitirdi.

Ücretsiz İnternet Hizmeti Yürürlülüğe Giriyor

Yoksul vatandaşlarımıza yönelik ücretsiz internet uygulamasının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde girişilen projenin de 300 Bin kişiye hizmet sağlanmasıyla ilgili önceki haberimizi de buradan okuyabilirsiniz.

Bakan Arslan: İnternet Fiyatlarında İndirim İçin Yorum Yap