Facebook Virüsüne Dikkat! – Mesaj Yolu ile Bulaşıyor

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen Facebook, virüsler tarafından tehlike altında. Her anımızı paylaştığımız, arkadaşlarımızı, dostlarımızı, sevdiklerimizi, hayranı olduklarımızı takip ettiğimiz bilgisayar geçer geçemez yada telefonu elimize alır almaz ilk yaptığımız işlerin başında Facebook hesabımızı açmak olmuyor mu? Bizler bu denli vazgeçemediğimiz uygulamayı, bilgisayar ve telefonumuzda ki kişisel verilerimizi kaybetmemek için Facebook Virüsüne Dikkat etmeliyiz.

Bu konuda “comodo antivirüs firması” ekipleri bizleri dikkatli olmamız konusunda uyardı. Comoda firması daha önce WahatsAppa yapılan bu siber saldırının şu aralar Facebooku hedef aldığını, bu kötü amaçlı virüsün “Nivdort” isimli zararlı virüsle aynı türden olduğunu, bu yüzden tanımadığımız yada ilgi çekmek amaçlı olarak tarafımıza ulaşan iletilere karşıda dikkatli olmalıyız.

Virüs Nasıl Çalışıyor: “kısa bir sesli iletiniz var”, “bir ses kaydı aldınız”, “sesli uyarıyı kaçırdınız” , “sesli bir bildiriminiz var” gibi elektronik postalar aracılığı ile cihazlarımıza ulaşmaya çalışıyor. Bizler bu elektronik iletiyi açtığımızda, dosya içerisinde bulunan ek bir dosyalar çalışmaya başlıyor ve kendini “C:/” dizinine kopyalıyor. Bundan sonra ki aşamada virüs telefon yada bilgisayarımızda ki kayıt dosyalarına otomatik olarak bir uygulama ile kendini ekleyerek amacına ulaşmış oluyor.

facebook viruslerine dikkat

Facebook üzerinden tanımadığınız kişilerden gelen mesajlara dikkat edin.

 

Bu hususta Facebook Virüsüne Dikkat etmeli ve tanımadığımız yerlerden bize ulaşan iletilere ayrıcalıklı özen göstermeliyiz. Bu konuda bizleri  Comodo Antivirüs Teknolojileri Direktörü Fatih ORHAN‘ da uyarmaktadır. “Bu siber suçluların kullandığı en çığır açıcı saldırı yöntemi olmayabilir, ama yinede mesajlarını hazırlarken giderek daha da ustalaştıkları yadsınamaz bir gerçek.” olduğunu ve “Comodo’nun da siber suçlarla mücadelesinin güçlenerek sürdüğünü ve sürmeye de devam edeceğini, çözümler geliştirerek siber suçların hep bir adım önünde olmak için sürekli çalıştıklarını” sözlerine ekledi.

Facebook Virüsüne Dikkat! – Mesaj Yolu ile Bulaşıyor İçin Yorum Yap