Facebook Yalan Haberleri Nasıl Engelliyor?

Facebook hakkında geçen gün Trump’ın yaptığı suçlamalar sebebiyle Zuckerberg’in ateş püskürmesini sizlerle paylaşmıştık.

Facebook için Zuckerberg Trump’a Rest Çekti!

Bununla ilgili yaptığı açıklamalarda Trump’ın iddiasına göre Facebook yalan haberler dolayısı ile birçok oy kaybetmesine sebep olduğunu söylerken, Zuckerberg filtreleme sistemlerinden bahsetmişti. Peki Facebook bu filtreleme sistemi ile yalan haberleri nasıl engelliyor?

facebook-clickbait

Facebook, Yalan Haberlere diyor ki “Yakalarsam Muck Muck”

Facebook’un haber kaynaklarında kullanmış olduğu algoritmalar hakkında çoğu kimsenin bir bilgisi yok, çeşitli mülakatlar yapılacak olursa ayrıntıları ve çalışma mantığını uzmanlar yorumlayabilirler. TechCrunch bu tartışmanın üzerine konuyu derinlemesine ele alarak bir açıklama yapmış ve biz de sizlerle paylaşmanın gerekli olduğunu düşündük. Facebook’un sözcüsü, TechCrunch’a verdiği demeçte bu yıl içinde gelen Clickbait’le ilgili algoritma değişikliklerinin olduğunu ve bunların ayrıntılarını onlara anlattığını bizlerle paylaştılar.

Kullanıcı Şikayetlerini Değerlendirme

2015 yılında Facebook’un geliştirdiği clickbait algoritması bu tarz haberlerin engellenmesi için girişime girdiklerini söyleyebiliriz. Bunu da başarabilmek için kullanıcı şikayetlerinin önemine vurgu yaparak önceliği şikayetleri değerlendirme de buldular. Fakat bu çözüm yeterli olmadı.

Clickbait Haberler için Mücadeleye Yeni Algoritma

Facebook, kullanıcı şikayetlerini değerlendirme de şirketin gücünün yeterli olmadığını farkedince, bu yılın yaz mevsiminin son ayı Ağustos’ta köklü bir algoritma değişikliğine gitti. Bu değişik ve marjinal sahte haberler ile mücadele etme konusunda etkili algoritma, clickbait içerikle karşılaştığında otomatik olarak yükselişini engelliyor. Bu algoritmanın bu konuda başarılı olmasının sebebi bir yapay zekaya sahip olması diyebiliriz.

Clickbait paylaşımları kategorilere ayırabiliyor, yeni şeyler ile karşılaştığında öğrenebilme yetisine sahip ve kullanıcıların manipüle etmeye çalıştığı raporlarında önüne geçerek Facebook’un işini kolaylaştırıyor.

İlerleyen günlerde sahte haberlerin paylaşımını yapan Facebook Sayfaları sansüre uğramış olursa aklınıza bu yazının gelmesini öneririm. Dünya değişmekte ve dünya ile pratik meslekler ve bu mesleklerin etkileride gelişiyor. Böyle geçiş dönemlerinde yaşanmış olan etik ihlallerin önüne engeller koyarak bir gün sonu gelecek. Bu gün öyle bir gün gözükmese de bir gün geleceğinden emin olabilirsiniz. Bu yazı ile okurlarımızın sosyal medya okuryazarlığı hakkında bilgilenmesinin gerekli olacağını ve her zamanki gibi faydalı haberlerle sizinle beraber olmaya çalıştım.
Görüşmek dileğiyle.

Facebook Mobil
Android telefon ve tabletler için Facebook indirme ve yükleme hakkında bilgiler ve indirme linkleri

Facebook Yalan Haberleri Nasıl Engelliyor? İçin Yorum Yap