Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişim Süreci

Günümüzde neredeyse herkesin hayatında yer edinen, günlük hayatımızda bize çeşitli kolaylıklar sağlayan, neredeyse dünyanın diğer ucuyla bağlantı kurabildiğimiz bir iletişim aracıdır telefon, peki telefon bu noktaya nasıl geldi diye soracak olursanız.

Öncelikle kim tarafından icat edildiğine gelelim, mucidi Alexander GrahamBell olan telefon 1876 senesinde icat edilmiştir, ve patenti alınmıştır. Biliyorum böylesine bir icadı boş geçmemek gerekiyor ama burada konumuz Telefonun Gelişimi olduğundan es geçmeyi yeeledim.

Telefon ilk bulunduğu zaman şu anki görünümünde ve teknolojisinde değildi zaman içinde ahizeli oldu, radyo dalgalı oldu, tuşlu oldu ve cep telefonu oldu ardındanda akıllı telefon oldu, bu süreçlere gelirsek.

Ahizeli Telefon; İlk olarak geliştirilip satışa sunulduğu zaman en büyük artılarından birisi 2 farklı mekanizma kullanılması olmuştur. Yani gönderici ile alıcının mekanizmaları ayrı olmuştur.

Radyo Dalgalı Telefon; Genç bir bilim insanı olan Maconi’nin radyoyu bulmasıyla başlamıştır. Ve uzun süren çalışmalar sonuncunda radyo dalgalı telefonu elde ederek, kısa sürede dünyaya yayılmasına sebep olmuşlardır.

Geçmişten günümüze telefonun gelişimi çok hızlı şekilde olmuştur.

Geçmişten günümüze telefonun gelişimi çok hızlı şekilde olmuştur.

Tuşlu Telefon; Santral sisteminin her geçen gün gelişmesiyle 20 yıllık geçen süreçten sonra ilk tuşlu telefon bulunmuştur. Ve büyük önem kazanmıştır. Taki cep telefonunun icadına kadar.

Cep Telefonu; İlk cep telefonunun icadı Martin Cooper tarafından yapılmıştır. Ve artık hızla yayılan ve gelişen bir hale getirmiştir telefonu bu sayede insanlar daha rahat bir şekilde görüşüp ihtiyaçlarını görebiliyorlardı. Bu sayede onlarca marka kurulup cep telefonu üretmeye ve satmaya başlamıştı. Markalar ellerinden geldiği kadar telefonları geliştirip incelterek insanlara daha iyi hizmet sunuyorlardı.

Akıllı Telefon; Gün geçtikçe gelişen telefonu bir üst noktaya taşımak isteyen Motorola 1994 yılında ilk akıllı telefonu piyasaya sürmüştür.

Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişim Süreci İçin Yorum Yap