Google Translate, Saçma Çeviriler Tarih Oluyor

Bu yıl Londra’da düzenlenen Google Story etkinliğinde önemli açıklamalara yer veren Google’ın CEO’su Sundar Pichai, çeviri sistemleri ile ilgili yeniliklerin olacağına değindi.

Google Story’nin bu sene Londra’da düzenlenen etkinliğinde çeviri sistemleri hakkında önemli değişikliklerin olacağına değinen Google CEO’su Sundar Pichai, Google Translate’in yaptığı çevirilerin kelime kelime olmasından dolayı doğru doğru sonuçlar vermemesinden yakınan kullanıcıların şikayetlerini dikkate alarak çeviri sistemlerinin tekrar geliştirildiğini aktardı.

google-translate

Google Translate yapay zekaya kavuşuyor.

Bir, iki senedir üzerinde çalışmakta oldukları Neural (Nöral) Makine Çevirisi’nin sonuçlarının beklenenden daha çok kendilerini heyecanlandırdığını dile getiren Pichai,

“Nöral Makine Çevirisi sistemi, bütün kelimeleri birer birer çevirmek yerine cümlelerin hepsini tek seferde çeviri yaparak, en yakın çeviriye ulaşmak için uygun bir dil anlatımını tercih ederek insanın konuşmasına benzer şekilde bir yapay zekaya sahip olarak yeniden ayarlıyor. Bu sayede her cümlenin daha anlaşılır olacağını, paragraflar ve makalelerin daha kolay okunacak hale gelmesini sağlayacağız.

Nöral sistemin uçtan uca öğrenme kabiliyetine sahip olması ve sürekli kendini yenileyerek daha doğal bir çeviri yapmasını mümkün kılıyor.” İfadelerini kullandı.

Nöral sistemin, çeviri bir edebiyat çeviri kadar kusursuz yapacağını söyleyen Pichai, 8 dil için aktif hale getirildiğini ve bunların arasında Türkçe’nin yer aldığını söyledi. Hedeflerinin 103 dile çıkarmak olduğunuda belirterek sözünü tamamladı.

Google Translate, Saçma Çeviriler Tarih Oluyor” İçin 3 Cevap

    1. Son güncellemeden sonra çeviriler çok güzel oldu. Benim aklıma şöyle birşey geliyor. Yabancı sitelerdeki yazıları çevirip direk yazı olarak yayınlasam nasıl olur acaba.

Google Translate, Saçma Çeviriler Tarih Oluyor İçin Yorum Yap