iPhone Kullananlar Bu Siteye Girmeyin

Son zamanlarda internet, tablet, bilgisayar ve telefonlar tek uğraşımız, eylence kaynağımız ve neredeyse tek sosyal aktivitemiz. Bizler için bu derece önemli olan bu unsurlarda zaman zaman kötü şakalara (hatta eşek şakasına) maruz kalmakta. Kimileri bu yapılan eylem karşısında kelimenin tam manası ile zevkten 4 köşe olurken, diğer taraftan bu duruma maruz kalan kişi yada kişiler için durum hiçte sanıldığı kadar komik durmuyor.

Son günlerde internet üzerinden ortaya çıkan ve bilhassa sosyal medyada da paylaşılan bu site hem bilgisayarımızda ki hemde telefonumuzda ki internet tarayıcısının çökmesine ve cihazımızın restart olmasına (kapanıp açılmasına) sebebiyet vermekte. Bu duruma sebep olan adres ise “erashsafari.com” adında bir site. İnternet tarayıcımızı tehdit eden bu virüs bilhassa iOS  ve Mac sahiplerinin dikkatini çekmekte. Sitenin Domain kayıt tarihine bakıldığın da 2015 nisan aylarına denk gelmekte. Lakin bu sitenin ne zamandan beri faaliyet gösterdiği ise belli değil.

iphone cokerten site

Bu Siteden Uzak Durmanızı Tavsiye Ederim

Cihazlara bulaşan virüs sayesinde işlemci neredeyse durma safhasına geliyor, Ram kullanımı ise %50 lilerin üzerine çıkarak cihazımı yavaşlatıyor. Tarayıcı ise kısa süre içerisinde kilitleniyor. Bu durum cihazlarda aşırı ısınmaya da neden oluyor. 

Söz konusu olan siteye girildiğinde sitede de buluna bir kod URL sınırlarını aşacak kadar çok karakter (sayı yada rakam gibi) girmesi ile tarayıcının çökmesine ve cihazın kapanıp açılmasına neden oluyor. Normalmiş gibi görünen linkle bu siteye girdikten sonra kendi link inin sonuna 2059 karekterlik bir kod ekleyerek URL sınırının aşılmasına ve dolayısı ile sistemin (tarayıcının) çökmesine ardından kapanıp açılmasına sebep oluyor.

Bu site cihazın kapanıp tekrar açılması dışında başka bir zararı bulunmadığı açıklamalar arasında. Sizler yinede bu tür siteleri, linkleri açarken dikkatli olmaya ve gerekli güvenlik sistemlerinin de çalışır durumda olduğuna dikkatle özen gösterin. Sizler hala bu site ile karşılaşmadı iseniz ve acaba nasıl oluyor diye merak ediyorsanız vede test etmek istiyorsanız: size önerim kesinlikle HAYIR!!!! Diyorsanız ki benim için sıkıntı yok test benim işim buda sizin görüşünüz saygı duyarım.

iPhone Kullananlar Bu Siteye Girmeyin İçin Yorum Yap