Kablosuz Şarj Teknolojisi İle Neler Değişecek?

Teknolojinin son sürat ve yetişilmesi zor hızı yine inanılması güç, bir teknolojik yeniliği daha beraberinde getirdi. Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren kablosuz şarj teknolojisi. Kullanmakta olduğumuz bütün elektronik araçlar bir elektrik kaynağına ve bu elektriği cihazlara taşıyacak olan kablolara ihtiyaç duyar. Bu durum da herkesin çözemediği yada kendince (kabloları toparlayıp birbirine bantlamak, gereksiz olarak üçlü,dörtlü ve daha fazla prizler kullanmak vs. gibi) çözmeye çalıştığı sorunları da beraberinde getirmektedir.

Acaba Kablosuz Şarj Teknolojisi gerçekten hayatımızı kolaylaştıracak bir teknolojik yenilik mi? Cevapları şimdiden duyar gibiyim EVET….

Bu yenide sayılmayan teknoloji 1900 lü yılların başında Nicola TESLA denemiştir. Hatta 25 mil öteden 20 adet ampulü kablo kullanmadan yakabilmeyi başardığı tarihin tozlu raflarında kayıt altındadır. Nitekim maddi imkansızlıklardan ötürü deneylerini tamamlayamamıştır.

kablosuz sarj teknolojisi

Kablosuz şarj edilebilen telefonları çok yakında yaygın olarak kullanmaya başlayacağız.

Aslında Nicola TESLA dan da önce kablosuz elektriği Mısırlıların da kullanabildikleri düşünülmektedir. Mısır da bulunan KEOPS, KEFREN, MİKERİNOS adlı piramitlerde bulunan hiyeroglif ve rölyeflerden yola çıkarak, piramitlerin manyetik iletken yapıları ve üzerine kurulmuş olduğu giza vadisinin altından geçen akiferi değerlendirerek böyle bir sistemi kullanmış olabilecekleri kanısına sahip olunmuştur. Nicola TESLA’nında bu yapılardan esinlenerek böyle bir sistem geliştirmeye ve kullanmaya çalıştığı düşünülebilir.

Sistem manyetik bir istasyondan aldığı elektrik dalgalarını indüksiyon bobini yerleştirilmiş bir cihaza iletmesi prensibi ile çalışmaktadır. Buda bizleri kablolardan kurtarmaya yetecek bir sistemdir. Son zamanlarda cep telefonlarında kullanılması düşünülen sistemi bazı elektronik devleri kullanmayı amaçlamakta ve konu ile ilgili olarak çalışmalarına devam etmektedirler. Hatta Oral-B 1990 yılında bazı diş fırçalarında bu sistemi kullanmıştır.

Sistemin sağladı kolaylıklar nelerdir?

  • Elektirik şokuna (çarpılma) ve kısa devre devre gibi olumsuzluklar en aza indirgendiğinden oldukça güvenli (Nikola TESLA bir deneginde elinde tuttugu ampulu hiçbir kablo kullanmadan akımı tamamen kendi vucudundan geçirerek yakmayı başarmıştır)
  • Ayrı ayrı şarj cihazı ve kablo taşımayı ortadan kaldırıyor
  • Elektirik cihazı şarj edilmesi için kullanılan manyetik alanda bulunan iyer cihazlarda şarj edilebilmesi

Sistemin sağladığı dezavantajlar nelerdir?

  • Kablolu şarj aletlerine nazaran daha yavaş şarj olma (şimdilik)
  • Manyetik alanın kısa olması (şimdilik)
  • Pahalı oluşu
  • Sistemsel karışıklıklardan ötürü geliştirilmesi uzun zaman alabilir olması

Ama bu sayılan dezavantajların hepsi geçici ve teknolojinin bu denli hızlı ilerlediği bir zamanda ne kadar zaman alır buda ayrı bir tartışma konusu.

Kablosuz Şarj Teknolojisi İle Neler Değişecek? İçin Yorum Yap