Kamu Kuruluşlarına WhatsApp için OHAL Kararı

Başbakanlık kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği yazılı ile hızlı mesajlaşma uygulamaları WhatsApp, Messenger, Viber, Telegram gibi uygulamalar hakkında uyarıda bulundu.

Whatsapp Messenger iOS Mesajlaşma Uygulaması
Sitemiz üzerinden Whatsapp uygulamasını indirin ve yalnızca internet bağlantınızı kullanarak, hiçbir üyelik ücreti ödemeden iletişim kurmanın keyfini yaşayın.
Whatsapp Messenger Mesajlaşma Uygulaması
Whatsapp indir ile ücretsiz mesajlaşabilir, resim ve video gönderebilirsiniz.

Başbakanlık tarafından kamu kurumları ve kuruluşlarına gönderilen yazıda istihbarat için kullanılabilecek hızlı mesajlaşma uygulamalarına özel olarak dikkat edilmesi gerektiğini içeriyor. Bu uygulamalar ile içeride bulunan hainler tarafından bilgi sızdırılabileceğine ve önlem alınması konusunda ısrarcı bir yaklaşım sergiliyor.

Android İçin Facebook Messenger Uygulaması
Facebook uygulaması ile tümleşik olarak çalışan ultra mesajlaşma uygulaması

Cumhuriyet Gazetesi’nin yaptığı habere göre, Başbakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarına gizli olarak gönderdiği yazıda, “Her türlü bilgiye; rehber, takvim, telefonlardaki kısa mesajlar, fotoğraf galerisine erişilebilir ve kameralar aracılığıyla veri çalınabilir, ortam dinlemesi yapılabilir.” Uyarılarında bulunuldu. “WhatsApp, Messenger gibi anlık mesajlaşma uygulamaları ile gerçekleştirilebilecek iletişim istihbaratı ile veri sızdırılması yapılması mümkündür.” İfadelerine yer verilen yazıda “ Başta WhatsApp gibi uygulamaların yerine yerli uygulamaların kullanılması yaygınlaştırılmalıdır.” Önerisinde bulunuldu.

whatsapp-kilit

WhatsApp Kamu Kuruluşlarında Yasaklanıyor.

Başbakanlık tarafından hazırlanan bildiri “Gizli”olarak kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılırken şöyle bir uyarıda bulunuluyor.

  • Kritik görev hizmeti veren kamu kurum ve kuruluş personelinin çalıştıkları ortamlarda veya görevinin gerektirdiği yerde yanında bulunan akıllı elektronik cihazların görevin gizliliğini müşkül duruma düşürmemesi için dikkatli ve şüpheci bir bilinçle hareket edilmesi mühim arz etmektedir.
  • Öncelik olarak WhatsApp ve benzeri uygulamaların yerine hızlı mesajlaşma uygulamaları olarak milli uygulamaların kullanılması önerilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır.
  • Kurumun yetkisi gereği mahremiyetinin önemini göz önünde bulundurarak görüşme ve yazışmalar aracılığıyla veri sızıntısının olmaması için görev gereği iletişimin bu uygulamalar ile yapılmaması doğru olacaktır.
  • Kurulacak uygulamalar için gönderilen izinlerin dikkatle incelenmesi gerekmektedir.
  • Uygulama kurulumları, uygulamanın resmi sağlayacıları tarafından akıllı cihazınıza aktarılmalıdır.

Bu uyarıyla beraber pek çok kamu kuruluşunda hafta başından itibaren yukarıda adı geçen uygulamaların kullanımının yasaklanması kaçınılmaz gözüküyor.

Turkcell Bip Messenger Android Uygulama
Whatsapp benzeri Turkcell uygulaması.
Turkcell Bip Messenger IOS Uygulama
Sevdiklerinizle iletişimin yeni adresi Bip Messenger ios ile, birbirinden eğlenceli içeriklere sahip mesajlar atabilir, sesli mesajlar gönderebilir ve hatta sevdiklerinizi görerek konuşabilirsiniz.

Kamu Kuruluşlarına WhatsApp için OHAL Kararı” İçin Bir Cevap

Kamu Kuruluşlarına WhatsApp için OHAL Kararı İçin Yorum Yap