Pes Mi? Fifa Mı? Hangisi Daha İyi?

Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Gamescom 2015 istitatisklerini açıkladı. Yapılan organizasyonda 2015’in en iyi oyunlarıda listelendi. PES 2016 ve FIFA 16 arasındaki rekabetin sonuçları da nihayet belli oldu.

Almanya’nın Köln vilayetinde 5 ve 9 tarihleri arasında düzenlenen dünyanın en görkemli oyun fuarı Gamescom 2015 sona erdi. Fuarda bu yılın en iyi oyunları da belirlendikten sonra ödüllerini aldılar.

Fuar’ın ödül dağıtımı 8 kategoriye ayrılıyor

Bu yılın en iyi filmi olan Star Wars, oyun piyasasında aynı prestiji göstererek, Star Wars Battlefront Gamescom’un en çok ödül kazanan oyunu ve en popüler oyunu olmaya hak kazandı. Star Wars Battlefront 8 kategori içinde tam 5 dalda ödül kazandı. PES mi yoksa FIFA mı sorusuna gelince, yıllardır tartışılan bu sorunun cevabı da Gamescom tarafından verildi. En iyi spor oyunu kategorisinde FiFa 2016 karşısında PES 2016 bu ödüle layık görüldü.

Biraz da kendi öz yorumumu yapmak istiyorum. Oyunların her ikisininde grafiklerini, skillerini, korner, penaltı, frikik, tribün ve taraftar görünüşlerini inceledim. Grafik bakımından Pes2016 daha kaliteli ve yakın metraj çekimlerinde yüksek kalite ve çizim ortaya koyuyor. Oyuncuların skillerini yani hareket kalibrasyonlarına baktığımızda daha estetik görünümü yine Pes 2016 veriyor.

Ayrıntılara değinecek olursak, Fifa 2016, 2015 Dünya kupasında yürürlülüğe giren duran top çizgisinide oyunun içinde barındırmış. Güzel ve güncel bir ayrıntı. Korner atışlarına gelirsek, bu oyunu oynayan 8-16 yaş arası Pes 2016’yı tercih ederse “Oha naptın ya.” Dememiz ayıp olur çünkü onlar için bir yön göstermesi normal. Ergen ve yetişkinler bu konuda Fifa 2016’yı tercih edecekler diye umuyorum. Ayriyetten korner atışlarında gerçeği yansıtması için benim dikkat ettiğim en önemli konulardan biriyse ceza sahası içindeki hareketlilik. Bu durumda üstün çıkan ise Pes 2016.

Penaltı atışları da oyun severler için göreceli bir kavram olmaktan öteye gidemez. Diğer bir ayrıntıda FiFa 2015’teki gol sevinci gösterilerini kendileri ayarlayan oyunseverlerden geri kalmamaları için Pes 2016’da aynı özelliği koymuş ancak Fifa 2016’daki gibi kendiniz yapamıyorsunuz bu hareketleri. Size X’e O’ya bas gibi yönlendirmelerde bulunuyor ve ardından bir video oynatıyor. Yönetim sizin elinizde değil yani.

Frikik kullanışlarında ve yakın metrajda Pes 2016 her halükarda üstün

Ancak ince ayar ve gol atma zorluluğuna bakacak olursak Fifa 2016 bu konuda üstünlüğünü hala koruyor. Genel çekimdede daha gerçekçi gözüküyor. Tribün ve taraftar görüntüsünde Tv’de izlediğimiz maçlardan eksik kalmadığını gösteren taraf Pes 2016. Yani Gamescom Fuar’ı ödüllerinin Pes 2016 tarafından alınmasına şaşırmamak lazım. Bu sefer yapmışlar abi. Tek üzüldüğüm nokta iki oyununda Türkiye Milli Takımı Oyuncularını nasıl çizmişler abi şuna bakar mısınız rezalet hakikaten.

Pes Mi? Fifa Mı? Hangisi Daha İyi? İçin Yorum Yap