Galaxy S8 asistanı hakkında bilmeniz gerekenler

Samsung Bixby: Galaxy S8 asistanı hakkında bilmeniz gerekenler

Samsung’un yeni kişisel asistanı Galaxy S8 ile ilk kez başlıyor. Şimdi ne yapabileceğini ve yapamayacağına bir göz atalım.

Alexa, Siri ve Google Assistant’ın yeni nur topu gibi bir rakibi var. Samsung bugün yaptığı açıklamada Bixby, Samsung Galaxy S8 ve Samsung Galaxy S8 Plus ile birlikte gelen kişisel asistan uygulaması. Şu anda gizemli asistan hakkında bildiğimiz yedi şey var.

Bixby Şimdilik Sadece Galaxy S8’de

Bixby, gelecekte Bixby’i entegre etmeyi bekleyen daha fazla Samsung ürünü olan Galaxy S8 ve S8 Plus’ı ilk kez piyasaya sürüyor. Daha eski bir Galaxy telefonuna sahip olanlar için Bixby kullanmak için yeni sürüme geçmeniz gerekecek.

Bixby’i başlatmak çok kolay

Bixby’yi açmak için birkaç farklı seçeneğiniz var. Galaxy S8’in sol tarafında, hacim düğmelerinin hemen altında özel bir Bixby düğmesi var.

Bixby’yi başlatmak ve bir komut vermek için düğmeye hızlıca bastığınızda ya da Bixby Home’ı açmak için uzunca basabilirsiniz. Bixby’e erişmenin üçüncü yöntemi kamera uygulamasıdır.

Ayrıca “Bixby” nin uyanış ifadesi ile sesinizi kullanarak Bixby’i çağırabilirsiniz.

Bixby Home da var.

Flipboard’un haber beslemesi gitti, yerini Galaxy S8’deki Bixby Home aldı. Ana ekrandan sağa hızlıca kaydırıldığında, telefonunuzda sıklıkla uyguladığınız görevler için akıllı hatırlatıcılardan haber ve hava durumuna kadar değişen bir bilgi akışı görüntülenir. Facebook veya Uber gibi üçüncü parti uygulamalar Bixby Home’da da kart görüntüleyebilir.

Sesli komutlar, dokunmatik komutları taklit eder

Sesinizi Bixby ile etkileşim kurmak için kullanırken “Ekran parlaklığını yüzde 50’ye ayarla” veya “İzmir’de çektiğim fotoğrafları göster” gibi komutları anlayabilir. Samsung, Bixby’e sesli komutları, eylemleri yapabiliyorsanız, Bixby ile bunu yapabilirsiniz.

samsung bixby

Başlatıldığında bir avuç uygulama var

Şimdilik Bixby yalnızca Samsung uygulamaları ve bunlardan sınırlı sayıda çalışacak. Samsung sadece başlatmada “bir avuç” uygulaması desteklendiğini, ancak tam bir liste veya numara sağlanamadığını söylüyor.

Şirket düzenli olarak Bixby’i güncellemeyi ve zamanla daha fazla uygulama ve yetenek eklemeyi taahhüt ediyor.

Paketlenmemiş duyuru sırasında, Samsung bir ekran görüntüsü alarak ve Bixby’yi kullanarak bir metin mesajı ek olarak gönderdiğini gösterdi. Şirket Bixby’nin Google Play Müzik ile çalışacağını da açıkladı.

Bixby kamerayı kontrol edebilir

Galaxy S8’deki kamera uygulamasını kullanarak, Bixby Vision altı şey yapabilir:

  • Ürün arama
  • Wine araştırması
  • Yerleri ve yer işaretlerini belirleme
  • Metni yazıya çevirme
  • Birbirine benzer resimleri bulun
  • QR kodu ve barkod okuma

Telefonunuzu basılı tutun, Bixby’nin bir nesneyi veya yer işaretini taramasını bekleyin ve ekranın altındaki uygun düğmeye dokunun.

Şimdilik bu kadar…

Bixby’nin bildiğimiz özellikleri şimdilik bu kadar. Bunlar yetersiz gelebilir fakat zamanla gelişecek ve çoğalacaktır. Bixby ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmaya ne dersiniz? Belkide konuşmalarımızı Samsung’dan görürler.

Samsung Bixby Asistan Tanıtım Videosu

Samsung Bixby: Galaxy S8 asistanı hakkında bilmeniz gerekenler İçin Yorum Yap