Windows 10 Casus Yazılım Olarak Mı Üretildi?

Bill Gates’in yeni işletim sistemi Windows 10 çıktığı günden itibaren Microsoft müşterilerinin 200 Milyon’dan fazlasının bilgisayarlarında kullanılmaya başlandı. Fakat Windows 10 güncellemeleri başladığı günden beri Microsoft gerek gizlilik ve kullanma sözleşmeleri olarak kişilerin bilgilerini fazlasıyla kurcalamaya başladı. Bunun üzerine artan şikayetlerde çoğaldı.  Microsoft kullanıcı verilerine ulaştıklarını inkar etse de durumun hakikatte böyle olmadığı ortada olduğu için hakkındaki iddiaları kabul etmek zorunda kaldı.

windows 10 casus yazilim

Gelen şikayetler sonucu baskılara karşı önlem alamayan Microsoft, Windows 10 güncellemelerinde köklü değişiklikler yaptı. İlk bakışta farkedemesekte sözleşmelerin satırları arasında kaybolan kişilerin verilerinin araklandığı ufak bir dikkatle ortaya çıkıyor. Microsoft istatisklerine baktığımızda kişisel verilerimizin nasıl araklandığı ortaya çıkıyor. Bunu inkar edenler riyakarlığında boğulabilirler.

Söyle Windows 10 nereden biliyorsun bu kadar şeyi?

  • Microsoft’un raporlarının sonucuna göre sadece 2015 yılının Aralık ayında yazılımın üzerinde Microsoft yetkilileri tarafından 11 Milyar saat zaman harcanmış. 44.5 Milyon kullanıcı Windows 10’un resmi tarayıcısı olan Microsoft Edge’yi kullanarak internette dolaşmışlar. Cortana ile 2.5 Milyar sorgulama yapılmış ve Arama motoru olarak kişilerin %30’u kendi arama siteleri olan  Bing’i kullanmış.
  • Windows 10 işletim sisteminin resim düzenleyici programları kullanılarak 82 milyar fotoğraf düzenlenmiş ve görüntülenmiş.
  • 2015 yılında Windows Mağazası’nın kullanımı da artmış popülerliğini yükseltmiş ve bu mağazadan yüklenen oyunlar 4 milyar saat tarafından kullanıcılar tarafından oynanmış. XBox entegrasyonu da üstelik 6.6 milyar saate ulaşmış.

Bu sonuçlara ulaşan Microsoft bu istatistiklerin üzerine paylaşmadığı daha ne kadar bilgiye sahip olduğunun kanıtı değil mi? Bu bilgilerin bu kadar basit yüzeysel olamadığı aşina. Bu temel bilgileri bilen bir yazılım tabiki Microsoft Edge tarayıcısıyla hangi siteleri ziyaret ettiğimizi, neleri indirdiğimizi, hangi videoları izlediğimizi, hangi resimleri düzenlediğimizi, paylaştığımızı ve hangi oyunları oynadığımızı sizce bilmemesi mümkün mü?

Peki yenilenen sözleşme kuralları neler diyor?

Gördüğünüz gibi sunulan istatistiklerin ışığında, Microsoft’un, Windows 10 sayesinde kullanıcıların alışkanlıklarını takip etmediği söylenemez ve yadsınamaz. Eğer bunu yapmıyorsa şiddetli olarak bir pazarlama krizi yaşayacağı ortada. Bu şirket ücretsiz olarak bir yazılımı kullandırdığında milyarlarca insanın kullanmasını sağlayarak tüm verilere ulaşacak buna göre tekrar yeni ürünler piyasaya sunarak yine ve yine yeniden hayatımızı yönlendirecek, bizleri kullanacak. Bunların gerçekleşmemesi için “veri madenciliği” yapmayacak? Bu mümkün mü. Güldürmeyelim kendimizi kendimize.

Microsoft’un yayımladığı yeni güvenlik sözleşmesi ise bu soruyu doğrudan devreden çıkaracak kadar ana fikirlere sahip olduğunu söylüyor. (Yerseniz)  Şirket uygulamalarda bazılarının ve işletim sisteminde güncelleme yapabilmek için bazı verilere ihtiyaç duyduğunu, bunun işletim sisteminin kullanımındaki istikrarı için zorunlu olacağını savunuyor. Yiğidi öldür hakkını yeme. Bir nebzede haklılar. Ancak yinede kullanıcılar yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz gibi Microsoft’un ne kadar veriye ihtiyacı olduğunu ve ne kadarını alacağını tam olarak kestiremiyorlar. Sorarım Windows 10’a “Sürdürülebilirliği için ne kadar veriye ihtiyaç duyuyor? Bunları nerede ve ne için datalarında bulundurmak zorunda?” Bunları bilmemiz mümkün değil. İşletim sisteminin yaşayabilmesi için sürekli online kalma zorunluluğunu da devreden çıkaramadığımıza göre. Microsoft’un biraz daha samimi, açık sözlü olması gerekiyor.

Böylece Windows 10 kullanımı da hareketlenerek hızla artabilir.

Windows 10 Casus Yazılım Olarak Mı Üretildi? İçin Yorum Yap