Zuckerberg, Facebook için Trump’a Rest Çekti!

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, beklenilenin ötesinde bir sonuçla seçilen A.B.D başkanı Donald Trump’ın, “Facebook’un yayınladığı yalan haberler seçimde bize kaybettirdiği oyları alabilseydik, daha güçlü sonuçlara ulaşırdık.” İddialarına “ Tamamen delilik” diye yanıt verdi. Zuckerberg, A.B.D seçimlerinde kötü etkileşimlerin olmaması için tüm filtreleri aktif hale getirdiklerini söyledi.

Şahsi görüşümü söylemem gerekirse Zuckerberg’in yaptığı bu açıklama Facebook’un özgürlükçü bir politikayla işlediğini göstermiyor. Konumuza dönmek gerekirse;

zuckerberg

Mark Zuckerberg Techonomy Konferansı’nda.

A.B.D’de düzenlenen, Techonomy Konferansı’nda konuşan Zuckerberg, Trump’ın bir yanılgıya kapılarak sosyal medyanın gücünü yanlış yorumlamış ve bu mecrada seçmenler ile bir etkileşim içine girerek empati kuramamış bir lider portresi çizerek kendini küçük düşürdüğünü ve bu durumu üzücü bulduğunu ifade etti. Zuckerberg “Bu ifadenin iç dünyasına bakacak olursak anlaşılamayan, tarafsızlığa yönelik bir yaklaşımın dışında yoğun desteğe karşı duyulan duygusuzluk ve empati eksikliği yatıyor.” Dedi.

Facebook filtreleme sistemini devreye sokarak A.B.D seçimlerinde her iki adayın hakkında gelen haberlere karşı bir altyapı geliştirmiş. Bu filtreler sayesinde birbirini etkileyecek destekçilerin birbirlerine kaynaklarını göstermiyor ve kendi çevresi ile hareket ediyor. Buna rağmen Trump’ın söyledikleri kullandığımız sistemin zihniyeti ile örtüşmüyor diyerek konuşmasını sonlandıran Zuckenberg, Trump’a rest çekti.

Benim aklıma takılan ise, bizim ülkemizde neden iç karışıklara sebep olacak haberlerle karşılaştıran bir filtreleme sistemi olduğu? Kime hizmet ediyor bu Facebook?

Facebook Mobil
Android telefon ve tabletler için Facebook indirme ve yükleme hakkında bilgiler ve indirme linkleri
Facebook Lite - Android İçin Hafifletilmiş Facebook Uygulaması
Daha az veri ve kaynak kullanan Facebook uygulaması

Zuckerberg, Facebook için Trump’a Rest Çekti! İçin Yorum Yap