Resimli Anlatım

Klima Montajı Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Bu yazımda klima montajı nasıl yapılır, klima montajı yaparken nelere dikkat edilir, resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Anlatımını yapacağım klima markası ve modeli LG Beko 12000 Bthu 22 sıvı akışkanlı yüksek performanslı denebilecek bir klima.

Klima montajı hakkında az çok bilginiz varsa bu yazıyı okuduktan sonra kendi klimanızın montajını yapabilirsiniz. Ya da en azından evinize montaj yapmaya gelen servis ekibinin doğru çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz.

Adım adım klima montajı nasıl yapılır anlatmaya başlayalım;

Önce iç ünite montajı yapacağımız duvarı belirliyoruz ve iç ünite askı saç aparatını birkaç farklı noktasından işaretleyip duvara delikler açıyoruz. Askı saç aparatını bu dübeller vasıtası ile duvara monteliyoruz.

klima montajı nasıl yapılır
Klima montajında dikkat edeceğimiz bir nokta da askı sacı ve dış ünite çıkış deliğinin birbirine tam olarak oturması. İç ünitenin duvara sıfır ve terazide olabilmesi için çok iyi bir ölçü almanız gerekiyor. Size şu şekilde bir püf nokta belirtebilirim. Bazı klima askı aparatlarında var ama siz yine de saç, klimanın arkasına boşta takılı iken klima hortumunun iki taraf merkezinden askı sacına bir kalem yardımı ile işaret koyun ve duvara montajdan sonra işaretlerin birleştiği noktadan duvara çıkış deliğini açın. Bu şekilde yaparsanız iç ünite kusursuz oturacaktır. Örnek resimdeki aparata mavi kalem ile işaretlemiştim dikkat edebilirsiniz.

klima montajı nasıl yapılır
klima montajı nasıl yapılır
klima montajı nasıl yapılır

Şimdi sıra iç üniteyi duvara takmak için klimayı hazırlamamıza geldi.

Sırası ile iç dış ünitelerin iletişimi ve içten dışa enerji çıkışının bağlantılarını yapıyoruz. Kablo cinsi olarak 3×1.5 TTR kablo, bu büyüklük için genelde yeterli gelecektir. Toplam 5 adet uca ihtiyaç duyuyoruz. 2 adet kablo kullanıyoruz. 3+3 bir tanesini kullanmıyoruz bağlantıyı klimaya uygun yapıyoruz.
klima montajı nasıl yapılır
klima montajı nasıl yapılır
Şimdi, iç ünitede evapta dolaşacak olan 22 akışkanımızın giriş çıkış bağlantılarını hazırlıyoruz fabrika çıkışları evapa bir miktar oksijen basılmış olarak gelir tıpalarını söküyoruz bunun amacı evapta kaçak olup olmadığını anlamak içindir.

klima montajı nasıl yapılır
klima montajı nasıl yapılır klima montajı nasıl yapılır
Bakır boru bağlantısını yapıyoruz. Bakır boru bağlantısını yaptıktan sonra borudaki havşanın evap boru çıkışını tam olarak öpmesine dikkat ediyor ve rekorun boşluğunu sonuna kadar elimizle sıkarak alıyoruz. Sonuna kadar rahat bir biçimde sıkabildiysek havşa tam oturmuş demektir. Klimalar ile ilgili diğer sorularınızı whatsapp üzerinden sorabilirsiniz.

klima montajı nasıl yapılır
Sonrasında boru rekorlarını 2 tane anahtar kullanarak kuvvetli bir şekilde sıkıyoruz. Buradaki sıkma işlemi önemli çünkü ilerde kaçaklara mahal vermemek gerekiyor.

klima montajı nasıl yapılır
Boru bağlantılarını yaptıktan sonra, boru izolasyonunu yapmaya başlıyoruz. Borunun ter yapıp klima içine su damlatmaması için mümkün mertebe çıplak yer kalmayacak şekilde ve sıkı şekilde sarıp izolasyonu sağlıyoruz.

klima montajı nasıl yapılır
Boruyu daha önce hazırladığımız delik içinden çıkarıp iç üniteyi sağlamca kontrol ederek asıyoruz.

klima montajı nasıl yapılır

Boru çıkışının dış cepheden görünüşü aşağıdaki resimdeki gibi oldu.

klima montajı nasıl yapılır
İç üniteyi ilk asma anında arka çıkıştaki boruları zorlamadan bir miktar dışarı çekerseniz klimanın oturması daha kolay ve daha iyi olacaktır.

klima montajı nasıl yapılır

Artık klimanın dış ünite montajına başlayabiliriz;

klima montajı nasıl yapılır

İlk olarak boruların çıktığı yere çerçeve takıp izolasyonu yapıyoruz.

klima montajı nasıl yapılır

klima montajı nasıl yapılır

Klima dış ünitesinin boru bağlantılarını yapıyoruz;

klima montajı nasıl yapılır

klima montajı nasıl yapılır klima montajı nasıl yapılır klima montajı nasıl yapılır klima montajı nasıl yapılır klima montajı nasıl yapılır

Klima montajının tüm aşamaları bitti. Artık klimanızı açıp serinliğin tadına varabilirsiniz.

12 Yorum

  1. Bu yazı senin sitede ne alaka diyecektim ki googleda ilk sırada yıldızlı çıktığını görünce yeni bir deneme ve tecrübe olduğunu anladım. Başarılı da olmuşsun seo işini benden iyi bildiğin kesin 🙂

    1. Evet hakan anlamışsın. Klima montajının TBMsi çok yüksek geldi ve rekabetide düşük göredüm dedim bir yazı patlatıyım resimleri falan özgünleştirip anlatımı özgünleştirip attım. Sonuç başarılı 🙂 Ama işte tıklama olmuyor reklamlara malesef 😀

    2. bu arada yıldızara bişeyler oldu google amca aldı elimden. Umarm tekrar geri gelir 🙂

  2. Çok detaylı ve güzel bir anlatım olmuş. Gerçekten çok işimize yaradı teşekkür ediyorum

  3. Ancak bağladıktan sonra gazları (ince boru – kalın boru) nasıl açıldığını pas geçmişiniz hangi boruların aervis vanaları hangi sırayla açılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu